En İyi PRP Kiti Hangisi?

Trombosit açısından zengin plazma tedavisi, tıbbi ve kozmetik uygulama alanında hızla kendisine bir isim oluşturan cerrahi olmayan bir tedavidir. Tedaviyi sunan herhangi bir klinik, kan bileşenlerini uygun şekilde parçalamak ve trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonu için kullanılacak otolog trombositleri elde etmek için iyi bir PRP kitine sahip olmalıdır.

Peki PRP kiti alırken aramanız gereken özellikler nelerdir? Herhangi bir PRP tedavisinde, yara iyileşmesini ve doku onarımını uyarmak için büyüme faktörü bileşenleri açısından zengin, trombosit sayısı yüksek bir PRP ürünü kullanmak esastır . Bir PRP santrifüjü seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeyin, yüksek konsantrasyonda dağıtılabilir trombositleri verimli bir şekilde sağlama kapasitesi olması zorunludur.

Prp Kiti Nedir?

Otolog trombosit açısından zengin plazma tedavisi, vücudun doğal iyileşme sürecini başlatmak için hastanın kendi trombosit konsantresini kullanan bir tür gelişmiş rejeneratif tıptır. Spor hekimliği, diş ve ağız cerrahisi ile saç dökülmesi ve akne problemlerinin estetik tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. PRP hazırlığı dört ana adım gerektirir: kan alımı veya ekstraksiyonu, santrifüjleme, trombosit aktivasyonu ve enjeksiyon yoluyla uygulama.

Kan Alma

 Hastanın kolundan kan almak için bir şırınga kullanmanız gerekecektir. Kan örneği santrifüj cihazına girmeden önce bir PRP tüpünde saklanacaktır. Santrifüjlemeden önce gücünü korumak ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir antikoagülan da karıştırılır.

Santrifüjleme

 Bu, PRP prosedürünün en önemli kısmıdır . Bu işlem trombositleri nötrofiller, monositler, sitokinler ve kök hücreler gibi kan bileşenlerinden ayıracaktır. Etkili bir PRP sistemi, 5 ila 7 kez ideal bir trombosit konsantresi ile bir plazma örneği üretebilmelidir. Üç yaygın ayırma tekniği vardır:

  • Jel ayırıcı – Ayırma jeli kullanılarak, daha yüksek yoğunluklu trombositler ve plazma, kırmızı kan hücrelerinden ve beyaz kan hücrelerinden izole edilecektir. Bu sistem genellikle diğer PRP işlemlerine kıyasla en düşük trombosit miktarını üretir.
  • Buffy coat – Önemli miktarda lökosit ile yüksek konsantrasyonda kullanılabilir trombosit içeren görünür ince bir tabaka olan buffy coat oluşturan kitler vardır.
  • Çift dönüşlü Buffy coat – Bu sistem, kırmızı kan hücrelerini PRP solüsyonundan daha fazla uzaklaştırmak için tam kana ikinci bir dönüş ekler. Tek döndürmede, yine de RBC’lerden buffy coat’u çıkarmanız gerekir, ancak çift döndürme gerçekleştirmek, trombositlerin ve plazmanın tamamen izolasyonunu elde etmenizi sağlar ve konsantrasyon faktörünü artırır.

Aktivasyon

Bu, tedavinin iyileştirici etkilerini başlatmak için proteinleri, besinleri ve büyüme faktörlerini serbest bırakmak için bir enzimin PRP ile karıştırıldığı süreçtir.

Doğru PRP Kitinin Belirlenmesi

Otolog PRP’ye hazırlanırken santrifüj makinesinin sadece ekstraksiyon işlemini yapabilmesi değil aynı zamanda enjeksiyon için istenilen trombosit konsantrasyonunu da sağlayabilmesi gerekir. Etkisiz bir kit seçmek, trombosit sayısı çok az olan veya hiç olmayan ve düşük büyüme faktörü olan trombositten fakir bir plazma ile sonuçlanabilir. 

Günümüzde Dr PRP, Eclipse PRP ve Emcyte PRP gibi birçok saygın ticari PRP kiti markaları bulunmaktadır. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken bir numaralı faktör, makinenin trombosit açısından zengin plazma için güçlü konsantrasyon oluşturma kapasitesidir. Trombosit konsantrasyonu düşükse hastanız PRP tedavisinden tam verim alamayabilir. 

Enjeksiyon için saf bir PRP gerektiğinden, trombosit solüsyonunun bakteri ve virüs gibi enfeksiyöz ajanlardan korunmasını garanti eden bir sistemi de düşünmelisiniz. İdeal olarak, kitin, kabarık tüyü çekerken örtmek için kullanılabilecek bir havalandırma başlığı olmalıdır. Şırınganın aynı zamanda santrifüj tüpü görevi de görebileceği hepsi bir arada bir sisteme sahip olmak, kan aktarımı sırasında hava kontaminasyonu riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

En İyi PRP Kiti Markaları Nasıl Seçilir?

Piyasada çok sayıda PRP kiti bulunurken, kliniğinizin ve hastalarınızın ihtiyaçlarına uygun doğru santrifüj sistemini belirlemek zor olabilir. Saçların yeniden çıkması için aynı iyileştirici sonuçları sağlayabilecek bir alternatif de PEP Factor ürünleridir. PEP Faktörü, kozmetik dermatolojideki en yeni yeniliktir ve hücre yenilenmesini ve kollajen üretimini uyarmak için biyo-özdeş proteinler, fibroblast büyüme faktörleri ve bakır peptidin benzersiz bir tescilli kombinasyonunu içerir.

PRP enjeksiyonundan farklı olarak, PEP Factor ürünleri saç derisine topikal olarak uygulanır ve saç incelmesini azaltmak ve sağlıklı saç derisini eski haline getirmek için daha güçlü saç köklerinin büyümesini teşvik edebilir. Kafa derisi gençleştirme için cerrahi olmayan bir yöntemdir ve sonuçların daha etkili olmasını sağlamak için PRP enjeksiyonlarını tamamlayabilirler.  Ayrıca fibroblastlar daha fazla kollajen ve elastin üretebildikleri için PEP Factor ürünleri yüz kırışıklıkları, ince çizgiler, akne, göz altı halkaları ve sarkan cilt görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir.

PRP Tedavisi Nedir?

Tedavinin ilk basamağı olarak kan alınması gerektiği için bazı kişiler PRP yaptırma konusunda hala tereddütlü olabilir. Özellikle anormal trombosit fonksiyonu veya kanama bozuklukları varsa, tüm insanlar tedavi için uygun olmayabilir. Bu nedenle enjeksiyonlara alternatif olarak PEP Factor ürünlerini değerlendirmek iyi bir fikir olabilir.

PEP Büyüme Faktörü ürünleri, cildi ve saçı gençleştirmeye yardımcı olabilecek benzersiz bir fibroblast, bakır peptit ve diğer protein karışımı içerir. Bu tedavi topikal bir formülasyonda gelir, bu nedenle enjeksiyon veya herhangi bir kan çalışması içermez.

Tedavi alanlarına uygulandığında, PEP Faktörü, genel olarak iyileştirilmiş cilt ve kafa derisi sağlığı için kollajen üretimini ve hücre büyümesini uyarabilen büyüme faktörlerini serbest bırakacaktır. PRP’ye benzer şekilde, bu ürün mikro iğneleme veya dermabrazyon tedavisi gibi diğer prosedürleri tamamlamak için kullanılabilir ve diğer saç uzatma tedavilerinin etkilerini artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir